دوشنبه 4 خرداد‌ماه سال 1388
  •  شناخت موانع و غلبه بر آنها

موفقیت در رسیدن به هدف، دو شرط اساسی دارد: نخست توانائی برای انجام آن. دوم تعهد و پشتکار برای پیگیری آن. توانائی، حاصل معلومات و تجربه است، در حالی که تعهد و پشتکار، از انگیزه و اعتماد به نفس سرچشمه می گیرد. برای اینکه میزان توانائی و پشتکار خود را در راه رسیدن به هدفی دریابید و در نتیجه میزان هدایت و حمایتی را که از دیگران انتظار دارید تعیین کنید، باید برای سنجش اهداف خود معیارهائی را برگزینید، تا اگر  توانائی و صلاحیت لازم را در خود نمی بینید، نزد یک اهل فن بروید تا راه رسیدن به هدف را به شما نشان دهد. اما اگر توانائی لازم را دارید ولی از حس اعتماد به نفس برخوردار نیستید، به فکر یک مشوق و حامی باشید تا رفتارتان را زیر نظر بگیرد، موارد قابل تحسین شما را شناسائی کند و به تحسین و تشویق شما بپردازد و در تصمیم گیریهای شما به طور دلسوزانه دخالت داشته باشد.

 به طور کلی، سطح توانائیها و میزان تعهد و پشتکار شما در راه رسیدن به هدف، در یکی از موارد زیر جای می گیرد.

1-     مهارت و تعهد در سطح عالی

برای دستیابی به یک هدف، اطلاعات و تجربه لازم و نیز انگیزه و اعتماد به نفس کافی و ضروری است. در چنین شرایطی ، بدون نیاز به هدایت و حمایت دیگران به طور حتم، به مقصود خود خواهید رسید.

به اهداف خود بنگرید. آیا در میان آنها هدفی هست که توانائی تعهد لازم را برای رسیدن به آن در خود حس کنید و آماده باشید که هم اکنون حرکتتان را آغاز کنید و به راهنمائی و حمایت کسی هم نیاز نداشته باشید؟ اگر چنین است برخیزید و بدون فوت وقت دست به کار شوید.

2-     مهارت ناچیز همراه با تعهد عالی

دراین حالت هدفی را پیش گرفته اید که شور و حرارت دستیابی به آن را با تمام وجود حس می کنید، اما توانائی لازم را برای حرکت ندارید. با این حال مطمئن هستید که می توانید مهارت لازم را فرا بگیرید. اینجاست که به یک فرد خبره نیازمندید که شما را در زمینۀ کسب مهارت لازم پرورش دهد.

شما باید به هدفهایتان نگاه کنید و ببینید، آیا در میان آنها هدفی هست که مشتاق دستیابی به آن باشید اما مهارت لازم در شما نباشد؟ در این صورت به راهنمائی و هدایت نیازمندید و باید به تحصیل آن بپردازید. به بیان دیگر، شما باید مشاور امین و خردمندی را پیدا کنید که اطلاعاتی در این زمینه داشته و مایل باشد آن را به شما بیاموزد.

موضوع آینده: دنبالۀ همین بحث

 با استفاده از کتاب سیری درکمال فردی- نوشتۀ دکتر کنت بلانکارد با تغییرات لازم

By Glseek.com
blogsky:/linkbody>